Yaşam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Bir De Bizden Seyredin” Kerem Yılmazer Sahnesi’nde seyirciyle buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi 2024 mezuniyet oyunu Bir De Bizden Seyredin’’ 22 Nisan 2024 Pazartesi günü Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde seyirciyle buluştu.

Eğitimleri boyunca sahne-oyunculuk, dramaturji, diksiyon, sosyal beceri, dans, şan, oyunculuğa giriş, ses, beden, hareket, tasarım, müzik, ingilizce doğaçlama gibi pek çok ders alan öğrenciler Bir De Bizden Seyredin’’ adlı mezuniyet oyunuyla sahneye çıktılar.

Sophokles’in Antigone, Carlo Goldoni’nin İki Efendinin Uşağı, Nick Whitby’nin Yaşamak Mı Yoksa Ölmek Mi, Molière’in Tartuffe, William Shakespeare’in Bir Gece Masalı ve Hamlet, Özen Yula’nın Hayat Der Gülümserim adlı oyunlarının kolaj metinlerinden oluşan oyun, seyircinin büyük beğenisini kazandı.

Oyun sonrasında gerçekleştirilen sertifika töreninde öğrenciler eğitmenlerine tek tek gül takdim ettiler. Öğrenciler sertifikalarını Çocuk Eğitim Birimi Sorumlusu Deniz Yeşil Mavi ve canlandırdıkları sahneyi oynayan oyunculardan aldılar. Duygusal anlar yaşanan törenin sonrasında pasta kesildi.

Oyun Konusu

Şehir Tiyatrosu Çocuk Eğitim Birimi öğrencilerinin kendilerine mezuniyet oyunu oluşturmak için Şehir Tiyatrosu’nun oyunlarından seçtikleri sahnelerin çalışılmasıyla oluşturulan kolaj metinde, onların heyecanını paylaşıyoruz.

Yönetenler: Betül Kızılok Bavli, Murat Bavli, Aslı Akın Narcı

Sahneleri yöneten ve çalıştıranlar: Eraslan Sağlam, Aslı Akın Narcı, Betül Kızılok Bavli, Murat Bavli, Deniz Yeşil Mavi

Yönetmen Yardımcısı: Musa Arslanali

Metin Kolaj ve Dramaturji: Yelda Özdeş

Müzik: Murat Bavli

Çocuk Eğitim Birimi Müzik ve Şan Eğitmeni: Çiğdem Erken

Mezuniyet Şarkısı Sözü: Yelda Özdeş

Işık Tasarım: Zabit Erol

Efekt Tasarım: Metin Küçükyılmaz, Gökçe Selim

Koreografi: İlkem Ulugün

Video Tasarım: Emre Turgaylı

Reji Asistanları: Yiğit Ali Uslu, Seçil Savaş, Necdet Berk Bacdar 

İBBŞT Çocuk Eğitim Birimi Oyuncuları: Ali Deniz Tüfekçi, Alya Ela Yılmaz, Asya Kale, Atakan Yonar, Damla Su Bozkurt, Deniz Şiir Boy, Gökçe Yılmaz, Gözde Alsancak, İdil Erva Yıldız, İnci Ergün, Milena Maya, Rüzgar Çağlayan, Selin Tiryaki, Şevval Bardakçı, Ayşe Şevval Özkan, Begüm Arabacı, Ceyda Yıldız, Duru Aydın, Duru Nisa Beyaz, İlkim Narin Büklü, İpek Duygu Ayhan, Jan Deniz Kuşhan, Maya Şiir Kanbir, Necla Nil Doğan, Özgür Ali Kuruçay, Özgü Korkmaz, Rüzgar Aşıkoğlu, Zeynep Cesur.

İBB ŞEHİR TİYATROLARI ÇOCUK EĞİTİM BİRİMİ HAKKINDA 

Kurulduğu günden itibaren Çocuk Tiyatrosu’na hak ettiği değeri veren İBB Şehir Tiyatroları tarafından ilk kez 1934 yılında Muhsin Ertuğrul’un direktifleriyle kurulmuştur. 1950 yılından itibaren Ferih Egemen’in “Çocuk oyunlarında, çocuk rollerini çocukların oynaması gerekir” yaklaşımıyla da bugüne uzanan zincirin ilk halkası atılmış ve bu yaklaşım doğrultusunda “Çocuk Korosu” kurulmuştur.

Böylece dans eğitimi de verilmeye; pratik çalışmalarla daha sonraki sezonlarda oynanacak oyunlara, müzikallere çocuk-genç oyuncular yetiştirilmeye başlanmıştır.  Bugünün pek çok değerli sanatçısının, o çocuk korosundan yetiştiğini biliyoruz.

Eğitim çalışmaları 1980’li yıllardan itibaren akademik bir kimliğe bürünmüş,  geleceğin tiyatro seyircisini, geleceğin oyuncularını yetiştirmenin yanı sıra kendini düzgün ve doğru ifade etmeyi bilen, soran sorgulayan, çağdaş çocuklar yetiştirmek amacıyla ve daha güçlü olarak “Çocuk Eğitim Birimi” adı altında yeniden kurulmuştur.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu