Yaşam

Etna Yanardağı Patladı: Türkiye’yi Etkiler mi?

Sicilya’da bulunan ve bugün dünyadaki en aktif volkan Etna , tekrar iş başında. Pazar günü yanardağ havaya büyük miktarda kül püskürttü ve dağın eteğinden lavlar akmaya başladı.

Volkanın püskürttüğü kül, yakın çevredeki yerleşim yerlerinde yaşamı olumsuz etkiledi. Yerleşim yerlerine yüksek miktarda volkanik kül yağdığı için Catania havaalanında uçuşlar askıya alındı. patlamadan sonra ölüm veya yaralanma olmadı.Patlama anlarından büyüleyici görüntüler paylaşıldı.

Etna Dağı’nın patladığı anlar:

Çevredeki alanların görünümü:

Yanardağın patlaması sonucu ortaya çıkan kükürt dioksit (SO2) Türkiye’nin dibine ulaştı!

Etna’nın patlamasından kaynaklanan kükürt dioksitin yeni hali Sentinel-5 Öncü Uydu bilgilerine baktık. Avrupa Uzay Ajansı portalında yer alan 22 Mayıs tarihli veriler, kükürt dioksitin Yunanistan üzerinden geçerek Ege Denizi’ne ulaştığını gösteriyor.

Kükürt dioksit hava kalitesinin düşmesine yol açabileceği gibi aynı zamanda asit yağmurlarına da yol açabilmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü son paylaşımında İzmir içi, Manisa ve AydınSağanak yağmur beklendiğini göstermesine rağmen, kül bulutları Türkiye’yi etkilemesi beklenmiyor.açıkladı:

“Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan HYSPLIT Tahmin Modeli ileri yörünge analizlerine göre Etna kaynaklı kül bulutlarının Yunanistan’ın güneyinden geçerek deniz üzerinden doğuya doğru hatasız hareket etmesi beklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu