Haber

Balıkesir’de muhalefet meclisi terk etti

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisine gerginlik yaşandı. AK Parti Küme Sözcüsü Birol Şahin’in konuşması esnasında İYİ Parti ve CHP’li üyeler reaksiyon göstererek salonu terk etti. Şahin, toplantının kasıtlı olarak terk edildiği tabir ederek, “Aylardır su fiyatı üzerinden istismar siyaseti yapanlar akıllarınca indirim kararımızı engelleme ve gölgelemeyi tercih etmişlerdir” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Küme Sözcüsü Mehmet Birol Şahin, 10 Kasım dolayısı ile konuşma yaptı. Şahin konuşurken muhalefet üyeleri salonu terk etti. Şahin, yaptığı konuşmasında, “İstiklal Harbi’mizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bizlere üzerinde özgürce nefes aldığımız bu vatanı armağan eden tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla, minnetle yad ediyoruz. Bin yıldır bu toprakları vatan yapmak için her alanda çalışan, çaba eden, katkı sağlayan herkesi tazimle anıyoruz. Maziden atiye giden bu seyahatte ülkesine ve milletine verdiği hizmetlerle ismini tarihe altın harflerle yazdıran tüm hoş beşerler, yüreğimizde hep yaşayacaktır. Anadolu’daki üçüncü büyük devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilanıyla kendi içinde pek çok merhaleyi ve çabayı barındıran yeni bir periyoda adım attık. Tüm problemleri ve kazanımlarıyla birinci yüzyılımızı geride bırakırken, evvel Ulusal Mücadele’deki destansı meydan okumanın ve küllerinden yeniden doğuşun öncülerini selamlamak istiyoruz. Son yıllarda bütün engelleme çabalarına rağmen Cumhuriyet’imizin birinci yüzyılının en kritik demokrasi ve kalkınma atılımını, her türlü siyasi-sosyal sınıflamaların ötesine geçen bir ortak akılla, ortak iradeyle, ortak vicdanla gerçekleştirdik. Bir yıl sonra adım atacağımız ikinci yüzyılımızı Türkiye Yüzyılı haline dönüştürmek en büyük amacımızdır. Türkiye Yüzyılı’nı, ak saçlı büyüklerimizin, gönül coğrafyamızdaki dostlarımızın, el uzattığımız mazlumların dualarıyla yükselteceğiz. Türkiye Yüzyılı’nı, evlatlarının geleceği için yüreği kıpır kıpır çarpan annelerin, babaların hayallerini hayata geçirerek yükselteceğiz. Türkiye Yüzyılı’nı, gençlerimizin teknolojiden sanata, spordan çevreye kadar tüm alanlardaki beklentilerini karşılayarak yükselteceğiz. Atatürk’e ve Cumhuriyetimize yapılacak en büyük katkı, ülkemizin içinden geçtiği şu kritik devirde birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, bilhassa de 2023 amaçlarımıza sıkı sıkıya sahip çıkmaktır. Eskiler, ‘Bal bal diyerek ağız tatlanmaz’ derlerdi. Daima Atatürk denilerek, veciz kelamlarını slogan atarak onun mirasına sahip çıkılamaz, daima Cumhuriyet denilerek Cumhuriyet güçlendirilemez. Biz bu kavramın lafla istismarını yapmadan, yalnızca icraatımızla hakkını vermeye çalışıyoruz. Bugün ülkemizdeki hiçbir bireyin yalnızca kendi çıkarını, kendi hesabını, kendi karını düşünme lüksü yoktur. Daima birlikte evvel, ülkemizin bu cendereden güçlenerek çıkması, akabinde da amaçlarına ulaşması için çalışmamız gerekiyor” dedi.

Muhalefet dışarıda açıklama yaptı

Şahin’in konuşması esnasında CHP’li ve İyi Partili Meclis üyeleri mecliste oturdukları koltuklardan kalkarak toplantıyı terk etti. Havran Belediye Kültür Merkezi önünde açıklamada bulunan muhalefet üyeleri “Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında 10 Kasım Atatürk’ü Anma günü sebebiyle gruplar adına yapılan konuşmalar esnasında, AK Parti grubu adına yapılan konuşmada Atamızı anmak yerine iktidarın reklamını yapan, Atatürkçülüğümüzü sorgulamaya kalkan Meclis üyesini ve tüm uyarılara rağmen sessiz kalarak konuşmaya müdahale etmeyen AKP’li Büyükşehir Belediye Liderini protesto ederek CHP ve ÂLÂ parti kümesi olarak meclis salonunu terk ettik, kapıda yapılan bu saygısızlığa yönelik olarak ortak basın açıklaması yaptık.” dedi.

Suda indirim görüşülecekti

Öte yandan Mehmet Birol Şahin, toplantının kasıtlı olarak terk edildiği iddiasında bulundu. Şahin, “CHP’li ve Uygun Partili Melis üyelerinin 10 Kasım konuşmamızı mazeret ederek salonu terk etmelerinin gerçek sebebi BASKİ Genel Şurasını engellemektir. Zira BASKİ gündeminde su İndirimi vardır. Aylardır su fiyatı üzerinden istismar siyaseti yapanlar akıllarınca indirim kararımızı engelleme ve gölgelemeyi tercih etmişlerdir. Fark etmez ne yaparlarsa yapsınlar su fiyatını dört kalemde indireceğiz” dedi. – BALIKESİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu