Ekonomi

Bakan Bilgin: EYT teklifi aralık ayında Meclis’e gelecek

ANKARA (DÜNYA)

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Emeklilikte Yasa Takılanlara (EYT) ait yasal düzenlemenin aralık ayında Meclise geleceğini belirterek, 1.5 milyon kişinin düzenlemeden yararlanacağını söyledi.

Bakanlığının 2023 yılı bütçesini Meclis Plan Bütçe Komitesine sunan Bakan Alım, EYT ile ilgili yaptığı açıklamada EYT kapsamında kuralları taşıyanların yüzde 87’sinin özel kesimde çalıştığını belirterek, özel kesimin kıdem tazminatı sorunu ile karşı karşıya kalacağını, bu mevzuda bütün tarafları dinleyerek görüşlerini aldığını söyledi. Bakan Alım, “Kimse endişe etmesin, herkes emin olsun bu sorun bu sene Meclis’te çözülmüş olacak” dedi.

Bakan Alım, kontratlı çalışanla ilgili çalışmanın da tamamlandığını belirterek, “Tahmin ediyorum önümüzdeki hafta veya bu ay içinde uygulamaya geçireceğiz, onları kadrolu hale getireceğiz” diye konuştu.

Asgari fiyata ait de açıklamalarda bulunan Alım, Temmuz ayında minimum fiyat konusundaki beklentinin 5 bin lira iken taban fiyatın 5 bin 500 lira olduğunu belirterek, “Neden 5 bin 500 lira oldu, enflasyona karşı hassas olduğumuzu göstermek için. Temmuzda enflasyona karşı fiyatları hami düzenleme kelam konusu değildi lakin gerçek fiyatta erimenin tablosunu görünce müdahale etmemiz gerektiği ortaya çıktı. Artık de birebir şeyi yapacağız. Sizin beklentiniz nedir bilmiyorum ancak emin olun enflasyonun karşısında gerçek fiyatı gerileten tesirini ortadan kaldıran bir taban fiyatı gerçekleştireceğiz. Aralık ayında minimum fiyat kurulunu toplayacağız. Herkes bilsin ki Türkiye işçilerini enflasyon karşısında koruyacak toplumsal devlet hassaslığıyla işe başlıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu