Sağlık

Yüksek tansiyona iyi gelen besinler neler? Limon ve sarımsak tansiyonu düşürür mü?

Yüksek tansiyon ilerleyen evrelerde insan sıhhatini önemli manada tehdit eden bir sıhhat sorundur. Kesinlikle uzmanlar eşliğinden tedavisi edilmelidir. Tansiyonu tespit edebilmenin tek yolu kan basıncını ölçmektir. Bu nedenle orta ve ileri yaşlarda kan basıncı sistemli aralıklarla ölçülmelidir. Pekala, limon ve sarımsak kan basıncını nasıl tesirler? Tansiyonu düşürür mü çıkartır mı? Tansiyonu düşüren besinler nelerdir? Ayrıntılar haberimizde…

LİMON TANSYONU DÜŞÜLÜR MÜ,ÇIKSRTIR MI?

Tansiyon için konutta limon tüketilebilir. Lakin limonun yüksek tansiyona direkt bir tesiri yoktur. Limon suyu damarların tıkanmasına sebebiyet veren birtakım hususların bedenden atılmasına yardımcı olabilir. Bunun için bir bardak suya yarım limon sıkılabilir. Ayrıyeten yoğurt ve ayran da yüksek tansiyonu düşürmek için tercih edilebilir.

SARIMSAK TANSYONU DÜŞÜLÜR MÜ?

Uzmanlar limon ve sarımsağın kan basıncı üzerinde önemli bir tesirinin olmadığını söylüyor. Kan basıncı yükseldiği sırada gerginsek bu gerginliği giderecek, bizi rahatlatacak rastgele bir yaklaşım kan basıncımızı düşürür. Örneğin, biz limon aldığımızda, sarımsak aldığımızda tansiyonumuzun düşeceğini düşünürsek, bir rahatlama hissederiz. ‘Ben limon kullandım, tansiyonum düşecek’ rahatlığı bile tansiyonu düşürür. Yoksa sarımsak ve limon üzere prosedürler ilaçlarla karşılaştırıldığında kan basıncında kıymetli bir düşme sağlamaz.

BÜYÜK VE KÜÇÜK TANSİYON NE DEMEK?

Büyük tansiyon (sistolik), kalbin kanı pompalarken oluşturduğu basınçtır. Küçük tansiyon (diasistolik) ise kalbin kan pompalamaya orta verdiği devirdeki basınçtır. Büyük tansiyonun 140 mm Hg, küçük tansiyonun ise 90 mm Hg kıymetlerine ulaşması hipertansiyon sonudur.

YÜKSEK TANSİYON DAMARLARA NASIL ZİYAN VERİR?

Tansiyonu kronikleşmiş ve tertipli tedavi almamış hastalarda yüksek tansiyon damar içindeki endotel dediğimiz katmana ziyan veriyor. Buna bağlı olarak damar sertliği oluşuyor. Damar sertliği de kalp krizleri, felçler, böbrek yetersizliği ile sonuçlanabiliyor. Yüksek tansiyon bilhassa aort denilen kalpten çıkan ana damarda balonlaşmaya (anevrizma) sebep olabiliyor. Aort damarında balonlaşma yırtılırsa maalesef vefatla sonuçlanabiliyor.

TANSİYON DÜŞÜREN BESİNLER NELER?

Kan basıncı yüksekliğinin tedavisinde kullanılan ilaçların yerini hiçbir şey tutmaz. Lakin birtakım besinler tansiyon düşürmede yarar sağlayabiliyor. Sarımsak, içeriğinde allisin denen unsur sayesinde tansiyon için faydalı olabiliyor. Allisin denen madden faydalanmak için kesinlikle sarımsağın ezilmesi gerekiyor. Sarımsağı ezip 5-10 dakika bekledikten sonra tüketmek daha yararlı. Domates, içeriğindeki likopen sayesinde kalp damar hastalıkları için çok yararlı. Nar, içeriğindeki fevkalade polifenoller sayesinde tam bir üstün besin. Mevsiminde her gün bir tane tüketmekte önemli yarar var. Pancar nitrat zengini bir besin. Nitrat tansiyon düşmesi için değerli tepkilerde rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu