Haber

UCM’den Putin kararı sonrası açıklama: Hakimler ve Başsavcı için arama kararı kabul edilemez

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için tutuklama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Rusya’daki hakimleri ve Başsavcısı Kerim Han için arama kararının “kabul edilemez” olduğunu açıkladı.

UCM’den yapılan yazılı açıklamada, Mahkeme’nin 2 numaralı ön inceleme kurulu hakimleri ve Vladimir Putin için tutuklama kararı veren Başsavcı Kerim Khan’ın Rus Ceza Kanunu kapsamında arananlar listesine eklenmesine tepki gösterildi.

Başsavcı Han hakkında arama kararının “kabul edilemez” olduğu belirtilen açıklamada, UCM yetkililerine yönelik yaptırımların “haksız” ve “temelsiz” olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, ICC tarafları ve ilgili kurumlar, Mahkeme’nin görevini bağımsız olarak yerine getirebilmesi için Mahkeme ve personelini korumak üzere takviye kuvvetlerini artırmaya davet edildi.

Rusya’nın kararına UCM’ye Taraf Devletler Konseyi’nin de benzer bir ifadeyle karşı çıktığı belirtilen açıklamada, Mahkeme’nin en ağır suçların cezasız kalmaması için üzerine düşen görevi kararlılıkla yerine getirmeye devam edeceği vurgulandı.

UCM, Putin için tutuklama kararı çıkardı

17 Mart 2023’te UCM, Ukrayna’da işlenen suçlara ilişkin soruşturması kapsamında Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçları işledikleri gerekçesiyle tutuklama emri çıkardığını duyurdu. .

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, UCM’nin kararına ilişkin yaptığı açıklamada, sorunun formüle edilmesini utanç verici ve kabul edilemez bulduklarını belirterek, “Bazı devletler gibi Rusya da bu mahkemenin yargı yetkisini tanımıyor. Böyle bir karar Rusya Federasyonu için hukuken geçersizdir.” dedi.

19 Mayıs 2023’te Rusya İçişleri Bakanlığı, Putin hakkında tutuklama emri çıkaran UCM Başsavcısı Karim Khan için arama emri çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu