Haber

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu SpaceX aracıyla fırlatıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Bu günü asla unutmayacağız. Türkiye’nin bilimde, uzay teknolojisinde, sanayide ve diğer alanlarda ne kadar ilerlediğini hep birlikte görüyoruz. İnşallah Türk Yüzyılı da bilim yüzyılı olur. Bu yüzyıl gelecek” Çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükselin.” söz konusu.

Aralarında Türkiye’nin ilk uzay gezgini Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu SpaceX’in uzay aracı, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ABD yerel saatiyle 16.49’da (00.49 Türk lirası) başarıyla fırlatıldı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gezeravcı’nın uzay yolculuğunu Bursa’daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) vatandaşlarla birlikte takip etti.

Tarihi ana tanıklık eden Bakan Tunç ve beraberindekiler, kurulan dev ekrandan uzay aracının fırlatılışını ve başarılı ilerleyişini izledi.

Bakan Tunç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Yüzyılının başında Türkiye’nin uzay yolculuğuna çıkan Alper Gezeravcı’yı Bursa’da vatandaşlarla birlikte izlediğini söyledi.

Türkiye için büyük bir an olduğunu belirten Tunç, “Bu günü hiçbir zaman unutmayacağız. Türkiye’nin bilimde, uzay teknolojisinde, sanayide ve diğer alanlarda ne kadar ilerlediğini hep birlikte görüyoruz. İnşallah Türk Yüzyılı da yüzyıl olur.” Bilimin. Bu yüzyıl çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükselecek.” dedi.

GUHEM’in Bursa ve Türkiye’nin bilim yolculuğuna kazandırılmış çok önemli bir eser olduğunu belirten Tunç, GUHEM’e ilk kez geldiğini ve gurur duyduğunu belirterek, buranın Türkiye’ye kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Türkiye Yüzyılının bilim yüzyılı olmasını diliyorum”

Bakan Tunç, Alper Gezeravcı’nın uzayda 13 deney yapacağını belirterek, şunları söyledi:

“İnşallah Gezeravcı 14 gün sonra çevremize döner. Onu Türkiye’de coşkuyla karşılayacağız ve orada yaptığı deneyleri milletimize anlatacak. Bu ilk olacak ama devamı da peş peşe gelecek. Çok sayıda Ülkemizde özellikle uzay teknolojisi alanında bilim insanları yetişecek. Bunu hep birlikte göreceğiz. Bugün bu bir başlangıç. Türkiye’nin uzayda kendi uyduları var. Haberleşme uyduları var ve sürekli geliştirdiği uydular var. . Savunma sanayii teknolojisinde kesinlikle bir noktaya ulaştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde onun hedefi doğrultusunda kesintisiz ilerlemeye devam ediyoruz. Bugün bunun en güzel örneğini veriyoruz. Bunu gördük. Alper’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Umarız 14 gün sonra sağ salim aramıza gelir ve orada gördüklerini, yaşadıklarını, yaptığı deneyleri bize anlatmasını bekleriz. Umarım nice mutlu uzay yolculuklarınız olur. Umarım Türk Yüzyılı da iyi olur. Bilim yüzyılı, teknoloji yüzyılı olsun. Gençlerin ve çocukların yüzyılı olacak. Tekrardan iyi şanslar diliyorum. “Ülkemizin daha nice başarılara adım atmasını Allah’tan niyaz ediyorum.”

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, bugün Türkiye ile gurur duyduklarını vurgulayarak, “Allah nasip ederse kardeşimiz 14 gün sonra tekrar aramıza katılacak ve orada yaşadıklarını bize anlatacak. Bugün bu noktaya gelmemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın çok büyük katkıları var. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımıza ve milletimize şükranlarımızı sunuyorum.” “Kendimize güvenmeliyiz. Çok büyük bir şey başardık. Bundan sonra ülkemizin daha güzel şeyler yapacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

Bakan Tunç’a, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan eşlik etti.

Bakan Tunç, canlı yayın öncesinde GUHEM’i ziyaret ederek merkezdeki interaktif mekanizmaları inceledi ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bu arada GUHEM’in YouTube’da Gezeravcı’nın uzay yolculuğunu konu alan canlı yayınını 300 bin kişi izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu