Yaşam

Türkiye Schengen Başvurularında En Çok Reddedilen Ülke – Webtekno

Rastgele bir durumda Türkiye’den Avrupa’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlar Schengen vizesi haftalardır sıkıntılı süreçlerle gündemde. Birçok vatandaş Avrupa Birliği’ne Schengen vizesi için başvurur. ret aldıdile getirildi.

Ekonomim’den Selenay Yağcı’nın paylaştığı bilgiler, ret tepkilerinin beklenenden çok daha yüksek seviyelere ulaştığını gösterdi. Öyle ki Türkiye Schengen başvurularını kabul edemiyor. En yüksek ret yanıtı oranına sahip ülkeoldu.

Vatandaşlar Avrupa’ya giremez!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen vize başvurularını reddetme oranları, AB’nin uyguladığı ambargo Rusya’dan 5 kat daha yüksek.

Son 8 yılda en çok Schengen başvurusu yapan ülkeler Rusya, Suudi Arabistan, Fas, Ukrayna ve Türkiye olurken, bu beş ülke arasında en çok ret başvurusu yapan ülke de ülkemiz oldu. Sadece 2022’de 50’ye yakın turistik ilaç iptal edildi 300 bin euroya yakın çöpe gitti.

Vize krizi sadece turist seyahatini engellemiyor:

Schengen vizesindeki kriz Türkiye’nin ithalat-ihracat sektörünü de derinden etkiliyor. Özellikle geçen Nisan. kamyon şoförlerine Schengen vizelerinin verilmesinde gecikmeler olduğu bildirildi. Bu nedenle ticaretin de sekteye uğradığı vurgulandı.

2022’deki kriz hakkında söylediklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu