Haber

Şengör’den Altaylı’ya deprem tavsiyesi: İstanbul’dan taşın, Fatih’siz bir hayat istemiyorum

Düzce’de dün gece meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yapmaması sosyal medyada gündem olan Prof. Dr. Celal Şengör, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’ya konuştu. Şengör, “Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Bunun anlamı şu. İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış” tabirlerini kullandı.

‘İSTANBUL DEPREMİ BAYAĞI YAKINLAŞMIŞ’

Altaylı’nın yazısı şöyle:

“Ve tabii ki, Celal Şengör ile konuştum.

Avusturya’dan Türkiye’de olan biteni yakından izliyordu.

Geceden beri tüm verilere ulaşmaya çalışıyordu.

‘Bana biraz mühlet ver’ dedikten sonra geri aradı ve anlattı.

Yazacaklarım dünyanın en değerli jeologlarından birinin ve Kuzey Anadolu fayını inceleyen memleketler arası takımın Naci Görür’le birlikte üyesi olan bir Türk jeoloğun görüşleridir.

“Fatih, bu zelzele fevkalade makus bir haberdir. Bu sarsıntı Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir zelzele bu. Meğer herkes Düzce’nin tansiyonunu boşalttığını ve uzunca bir mühlet önemli bir zelzele olmayacağını düşünüyordu. O denli olmadığını gördük.

Bunun manası şu.

İstanbul sarsıntısı bayağı yakınlaşmış.

Stres birikimi had safhaya yaklaştı.

Naci Görür’ün dediği gerçek. Bolu Dağı’na hakikat da bir zelzele bekleyebiliriz. Ancak orada 1944 yılında bir zelzele oldu. Gerilim var lakin çok büyük bir sarsıntıya yol açacak kadar değil.

Asıl gerilim birikimi Batı’ya yanlışsız oldu.

Yani Adapazarı, Gölcük ve İstanbul.

İstanbul’u bir defa daha uyarıyorum. Ve tahminen bundan sonra bir sefer uyarma fırsatımız dahi olmayabilir. Sana tavsiyem İstanbul’dan, kent içindeki konutundan taşın. O kadar hazırlıksızız ki, bir doğalgaz boru çizgisinin kırılması bile kâfi. Taşın zira Fatih’siz bir hayat istemiyorum.’

Celal Şengör’ün söyledikleri bunlar.

İster umursayın, ister umursamayın…” (HABER MERKEZİ)

KAYNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu