Haber

Mevlana’nın Konya’ya gelişinin 795. yıl dönümü

KONYA (İGFA) –Hz. Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişinin 795. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Hz. Mevlana’nın 22. nesil torunu Esin Çelebi Bayru ve ailesi, her yıl 27 Nisan’da Karaman’dan başlayıp 3 Mayıs’ta Konya’da sona eren 7 günlük Topraklar Arası Sevgi ve Barış yürüyüşünü başlattı.

Yürüyüş sonunda Karaman’dan gelen heyeti Mevlana Meydanı’nda Konya Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Uzbaş ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Benefit karşıladı. Vali Yardımcısı Türkoğlu’na Türk bayrağının teslim edildiği programın sonunda Mevlana’nın sandukasının başında Gülbang duası okundu.

Ayrıca Barsisa adlı tiyatro oyunu, hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılını Mevlana Yılı ilan etmesi hem de Mevlana’nın Konya’ya gelişinin 795. Yıldönümü kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenecek. Mevlana’nın bir anlatımından yola çıkarak, kendini insanlığa ve hastalıklarına çare olmaya adayan Barsisa’nın şeytanla imtihanının anlatıldığı oyun, ilk kez 5 Mayıs günü saat 20.00’de Selçuklu Kongresi’nde seyirciyle buluşacak. Merkez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu