Ekonomi

Kayseri’deki Kadın Kooperatifleri Ekonomiye Katkı Sağlıyor

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde evde üretim yaparken kooperatif çatısı altında güçlerini birleştiren kadınlar, farklı ürünler üreterek ekonomiye katkı sağlıyor. Elmaları meşhur olan ilçedeki kadınlar aynı zamanda en doğal elma sirkesini de üretti.

Kayseri’de açılan 32 kadın kooperatifinde üretilen eserler hem il hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in göreve gelmesinin ardından açılan kooperatiflerden biri olan Yahyalı Elma Çiçeği Kadın Kooperatifi, ilçedeki kadınların umudu oldu. Evlerinde üreterek konut ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kadınlar, kooperatif çatısı altında güçlerini birleştirerek daha fazla üretmeye başladı. Tatlıdan hamur işlerine, dikişten rölyeflere kadar pek çok alanda üretim yapan kadınlar ekonominin can damarı haline geldi.

Yahyalı Elma Çiçeği Kooperatifi Üyesi Hacer Kara, “Kooperatifimizde dikiş yapıyoruz. Tatlı, börek, mantı, erişte, sirke ve bebe üretiyoruz. Rölyeflerimiz var, epoksi de üretiyoruz. Kooperatifimizde hiçbir şey yok. Hepimiz öyleydik. evde yaşayan hanımlar. küçük şeyler. üretiyorduk ama satamıyorduk. sonra bu kooperatifte toplandık. bize yol gösteren Valimiz Gökmen Çiçek’e teşekkür ediyoruz. bu ürünleri üretip daha efektif satabiliyoruz. kadınlarımız kendilerine güvenmeli. . Yapamayız diye bir şey yok. Bizim için sorun diye bir şey yok. İmkansız olan hiçbir şey yok. “Hayır. Kooperatifteki amacımız büyüyerek daha fazla kadına istihdam olanağı sağlamaktır. Evlerimize daha fazla yiyecek getirmek istiyoruz” dedi.

İlçenin meşhur elması da gelir kaynağı oldu

Öte yandan ilçenin meşhur elmalarından sirke ve kuru elma üreten kadınlar da aldıkları siparişlere göre ürünleri hazırlıyor. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu