Haber

Kaşık Adası Sit Alanı Durumu

OKTAY YILDIRIM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, Kaşık Adası’nın sit alanı statüsüyle ilgili olarak; “Site durumunun düşürülmesi ve yapılaşmaya açılması nedeniyle Büyükşehir Belediyemiz tescile itiraz etti… İstanbul 2. İdare Mahkemesi kamu yararına olmadığına karar vererek planın iptali talebimizi kabul etti. Kaşık Ada betondan ve inşaattan korundu” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, Burgazada’nın doğusundaki Kaşık Adası’nın sit alanı statüsüne ilişkin mahkeme kararına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

“İstanbullulara bir müjdem var” diyen Gökçe, şu bilgileri verdi:

“OSMANLI DÖNEMİNDE VE CUMHURİYET DÖNEMİNDE İNŞAAT AÇILMADI”

“Kaşık Adası. Eski adı Pita’dır. Burgazada’nın hemen doğusunda yer alan küçük bir adadır. Kuzeyden güneye uzunluğu sadece birkaç yüz metredir. Adada kolay bir iskele ve iki küçük mesken vardır. Bu hoş ada Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet döneminde yerleşim görmemiştir.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 09.12.2009 tarih ve 2201 sayılı Kararı ile 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak kabul edilmiştir.

Bakanlık Makamı tarafından onaylanan ve 19.10.2021 tarih ve 31633 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile Kaşık Adası’nın bir bölümü Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı ilan edilerek sit statüsü düşürüldü.

Sit statüsünün düşürülmesi ve yapılaşmaya açılması nedeniyle Büyükşehir Belediyemiz tescile itiraz etti. İtirazımız kabul edilmeyince dava süreci başladı.

“BETON VE İNŞAATTAN KORUMALI”

Şimdi iyi haber;

İstanbul 2. İdare Mahkemesi, davaya konu olan Bakanlık süreci ile birinci derece doğal sit alanının yapılaşmaya açıldığını, bu durumun doğa ve yaban hayatı koruma, şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğunu, planın iptali talebimizi kabul etti. Kaşık Adası beton ve inşaattan koruma altına alındı. Bunu kamuoyuna memnuniyetle duyuracağım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu