Ekonomi

Jeremy Hunt: Gıda enflasyonu endişe verici derecede yüksek

Hunt, bugün açıklanan enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmesinde enflasyonu düşürme konusunda doğru yolda olduklarını ancak rehavete kapılmamaları gerektiğini ifade etti.

Hunt, Nisan ayında enflasyonun yüzde 8,7 ile bir yılı aşkın süredir en düşük seviyeye gerilediğini belirterek, “Özellikle gıda fiyatlarında daha yapılacak çok iş var. Endişe verici derecede yüksek seviye.” dedi.

Hunt, hükümetin enflasyonu yarıya indirmek için net bir planı olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise Twitter hesabından paylaştığı görüntüde göreve geldiğinde enflasyonu yarı yarıya düşüreceğini söylediğini hatırlatarak, “Bugün enflasyonun düştüğüne dair cesaret verici haberler aldık. , ancak enflasyon hala çok yüksek. Bugünün verileri, daha yapılacak çok iş olmasına rağmen planın işe yaradığını gösteriyor.” dedi.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında beklenenden daha az düşerek yüzde 8,7’ye geriledi. Mart ayında enflasyon yüzde 10,1 oldu.

Mart ayında yüzde 19,2 ile son 45 yılın en yüksek seviyesine ulaşan gıda enflasyonu, Nisan ayında sınırlı bir yavaşlama göstererek yüzde 19,1’e geriledi.

haber-serik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu