Haber

İranlı Bakan: Ronaldo ailesiyle tanışmak istiyorsa yerel mesajlaşma uygulamamızı kullanmalı

Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’nun forma giydiği Suudi Arabistan futbol kulübü Al Nassr ile İran futbolunun önde gelen kulüplerinden Persepolis, Asya Şampiyonlar Ligi kapsamında 19 Eylül’de karşı karşıya gelecek. Tahran’daki Azadi Stadı’nda oynanacak karşılaşma seyircisiz oynanacak.

İnternet erişimindeki mevcut kısıtlamalar nedeniyle VPN kullanılan İran’daki Persepolis Futbol Kulübü, Ronaldo ve Tahran’a gelecek takım arkadaşlarına özel VPN içermeyen sim kartlar verileceğini duyurdu.

“Ronaldo ailesiyle tanışmak istiyorsa…”

İran Kültür ve Turizm Bakanı İzetullah Zargami, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Bakan Zargami şunları söyledi:

Bazıları, Ronaldo İran’a geldiğinde VPN’siz SIM kart sorununun nasıl çözüleceğini soruyor. Herkese dağıtabileceğimiz hazır VPN’siz sim kartlarımız cebimizde yok. Ronaldo, İran’a geldiğinde ailesi ve arkadaşlarıyla tanışmak istiyorsa İran’ın yerel mesajlaşma uygulaması Bale ve Eitaa’yı kullanmalı. Ayrıca ailesini ve arkadaşlarını da aramalı ve onlara bu uygulamayı kurup kullanmalarını söylemelidir.

İran’da neden internet sorunu var?

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül 2022’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini, 16 Eylül’de vefat etti. 2022.

Emini’nin ölümünün ardından 17 Eylül 2022’de memleketi Sakkız’da başlayan gösteri, ülke geneline yayılarak yönetime karşı protestolara dönüştü.

İran yönetimi protestoların artmaması için internete de kısıtlamalar getirdi. Bu uygulama halen devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu