Haber

Eskişehir’de sel riski var mı? Eskişehir’de su baskını ihtimali var mı?

Eskişehir Sel riski var mı? Soru özellikle Eskişehir İlçede yaşayan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Eylül ayının başlamasıyla birlikte sağanak yağışlar yurtta etkisini göstermeye başladı. Sel felaketinde Kırklareli’de 6, İstanbul’da 2 kişi hayatını kaybederken; Bugün için Batı Anadolu’daki bazı illere kuvvetli sağanak yağış uyarısı geldi. Peki, Eskişehir’de sel riski var mı? Eskişehir’de su baskını ihtimali var mı?

ESKİŞEHİR’DE sel riski var mı?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Uşak’ın güneydoğusu ile Balıkesir’in güneyi, Manisa’nın doğusu, Bursa’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın kuzeyi ve Eskişehir çevresinde yerel olmak üzere sağanak, Kütahya çevrelerinde ise çok kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Buna göre Eskişehir’de su baskını ihtimali var. Ani su baskını, su baskını, yıldırım, yerel dolu, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına gibi aksiliklere ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olmak gerekiyor. Öte yandan Kütahya için turuncu, Eskişehir için ise sarı uyarı yapıldı.

SARI VE TURUNCU KOD NE ANLAMA GELİR?

Afad ‘Sarı kod’ hava yönünde ‘potansiyel tehlike’ anlamına gelir. ‘Sarı kod’ uyarısıyla, ‘meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunması’ isteniyor.

AFAD’ın ‘turuncu kodu’ sarı koddan daha yüksek bir seviyeyi ifade ediyor. ‘Turuncu kod’ havanın tehlikeli olduğunu gösterir. ‘Turuncu kod’da “Hasar ve kayıp yaşanması muhtemel. Çok dikkatli olun, güncel meteorolojik koşulları ve tahminleri takip edin” uyarısı yer alıyor.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu