Ekonomi

Emeklilerden talep artıyor

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, 8 bin 77 liralık düzenlemenin bir an önce emekli maaşlarına yansıtılarak kök fiyata yansıtılmasını istedi.

Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, asgari ücreti, memurları ve kamu çalışanlarını ekonomik yönden rahatlatacak adımların atılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Ergün, bu süreçte milyonlarca emeklinin maaşlarına zam yapacak adımları dört gözle beklediğini belirtti. “Asgari ücretli, memur ve kamu çalışanlarının gelirleri arttı. Milyonlarca emekli aynı emekli aylığını almaya devam ediyor. Aynı marketten aynı ekmeği aynı fiyata alıp 7 bin 500 lirayla geçinmek zorunda kalan emekliler. Ay çok zor durumdalar hayatlarını sağlıklı bir şekilde yaşamalarına imkan yok” dedi.ifadelerini kullandı.

EN AZ 4 BİN LİRA

Kazım Ergün, TÜED olarak aylık 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alanlar için en az yüzde 25’lik zamma ek olarak en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çıkarılmasını ve ilave 4 bin lira yapılmasını istediklerini hatırlattı.

“KÖK YANSITIRILMALIDIR”

Bu yöndeki davetlerinin karşılıksız kaldığını belirten Ergün, şunları kaydetti:

“Bu yanlıştan dönülmesi için tüm iyi niyetli çabalarımıza ve taleplerimize rağmen ekonomik yük emeklilerimizin, dul ve yetimlerimizin sırtına yüklenmemeli. Emeklilerin yıl sonunu bekleyecek gücü yok. Bu süreçte; Akaryakıttan vergiye, ilaçtan ekmeğe yapılan zamları da dikkate alarak zam talebimizi revize ediyoruz.Emeklilere bir an önce 8 bin liralık taban ücrete de yansıyacak şekilde zam istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu