Ekonomi

DuPont üç ayrı şirkete bölünecek

NYSE’de DD kısaltmasıyla işlem gören kimya devi DuPont, Çarşamba günü üç bağımsız, halka açık şirkete ayrılma planını açıkladı. Bu ayrılıkla DuPont’un elektronik ve su işleri vergiden muaf işlemlerle elden çıkarılacak. Geriye kalan kuruluş ise çeşitlendirilmiş bir sanayi şirketi olarak faaliyet göstermeye devam edecek.

DuPont’un bu hamlesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki önemli kurumsal bölünmelerin daha geniş bir eğiliminin bir parçası. Örneğin, NASDAQ’ta MASI olarak listelenen Masimo Corp, şu anda sağlık hizmetleri işinin karlılığını artırmayı amaçlayan temel sağlık hizmetleri ve tele-sağlık ürünlerine odaklanmak için tüketici sağlığı ve ses ürünlerinin önerilen bölünmesini değerlendiriyor.

2023 yılında Lionsgate, Screaming Eagle Acquisition Corp. ile yaptığı bir açık çek anlaşması yoluyla stüdyo biriminin yeni bir halka açık şirkete bölünmesini tamamladı. Citigroup, yine 2023 yılında, Meksika’daki perakende birimi Banamex’i kurumsal ve yatırım bankacılığı işinden ayırma niyetini açıkladı ve 2025 yılında halka açılmayı planladı.

NYSE’de EW olarak işlem gören Edwards Lifesciences, kalp cihazları işine odaklanmak için 2024 yılı sonuna kadar kritik bakım birimini ayırmayı planladığını açıkladı. Benzer şekilde, NASDAQ’da WDC olarak işlem gören Western Digital, Japon Kioxia ile başarısızlıkla sonuçlanan birleşme görüşmelerinin ardından 2023 yılında flash bellek birimini kapatma kararını açıkladı.

Medtronic, NYSE: MDT, portföyünü düzene sokmak ve gelir büyümesini hızlandırmak için 2022 yılında hasta izleme ve solunum müdahaleleri işlerini ayırdı. Danaher Corp, NYSE: DHR, Yaşam Bilimleri ve Teşhis işlerini genişletmeye odaklanmak için Çevre ve Uygulamalı Çözümler bölümünü ayırdı. Labcorp olarak bilinen Laboratory Corp of America Holdings, şimdi Nasdaq’ta listelenen klinik ilaç araştırmaları işini ayırdı.

3M Co, 2022 yılında, sağlık hizmetleri işini Solventum adlı yeni bir şirkete dönüştürdü ve Bryan Hanson’u CEO olarak atadı. Kellogg Co, NYSE: K, Kuzey Amerika tahıl işletmesini WK Kellogg Co’ya ve küresel atıştırmalık işletmesini Kellanova’ya böldü.

AT&T, 2022’de kayda değer bir işlemle WarnerMedia’yı 43 milyar dolarlık bir anlaşmayla Discovery Inc, NASDAQ: WBD ile birleştirerek Warner Bros Discovery’yi yarattı. Johnson & Johnson, NYSE: JNJ, tüketici sağlığı bölümünü bölerek tüketici sağlığı işi Kenvue’nun 2023’te NYSE’de listelenmesiyle sonuçlandı.

General Electric, NYSE: GE, enerji, sağlık ve havacılık alanlarına odaklanan üç şirkete bölündü. Sağlık bölümü GE HealthCare, NASDAQ: GEHC’yi 2023’te, GE Aerospace ve GE Vernova’yı da Nisan 2024’te bünyesine kattı. IBM, NYSE: IBM, bulut ve yapay zekaya odaklanmak için Kasım ayında yönetilen altyapı işini Kyndryl olarak ayırdı.

United Technologies, şimdi NYSE’de RTX, Mart 2020’de Carrier Global Corporation ve Otis Worldwide Corporation’ın bölünmesini onayladı. Daha önce, 2019’da DowDuPont Inc, malzeme bilimi bölümü Dow Inc, NYSE: DOW ve tarım bilimi şirketi Corteva, NYSE: CTVA’yı bünyesine kattı.

Honeywell International, NASDAQ: HON, 2016 yılında reçine ve kimyasal operasyonlarının AdvanSix Inc, NYSE: ASIX’e bölünmesini onayladı. Hewlett-Packard 2015 yılında borsada işlem gören iki kuruluşa bölündü: Hewlett Packard Enterprise ve HP Inc, NYSE: HPQ, sırasıyla kurumsal donanım ve hizmetler ile bilgisayar ve yazıcılara odaklandı. eBay, NASDAQ: EBAY, 2015 yılında PayPal, NASDAQ: PYPL’den ayrıldı.

Bu kurumsal yeniden yapılandırmaların emsali, AT&T’nin (NYSE: T) 1974 yılında ABD hükümeti tarafından açılan bir antitröst davasının ardından Baby Bells olarak bilinen bölgesel işletme şirketlerinin kontrolünü bıraktığı 1984 yılına kadar uzanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu