Haber

DSP Genel Başkanı Aksakal’dan Ecevit mesajı: Yaşasaydı Cumhur İttifakı’nda olacaktı!

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Lideri Önder Aksakal’ın 14 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı’na katılması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a desteği sürüyor.

Gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Aksakal, Pınar Işık Ardor’un TV100’deki programında neden Cumhur İttifakı’nı tercih ettiklerine dair açıklamalarda bulundu.

“ECEVİT YAŞASA CUMHURİYET İTTİFAKI İÇİNDE OLACAKTIR”

Aksakal, “Anayasamızın ilk dört maddesine saygılı yapılarla bir arada olmak her zaman önceliğimiz olmuştur. Merhum Genel Başkanımız Bülent Ecevit’in getirdiği bir kuraldı. Millet İttifakı’nın bu ilk dört maddesiyle derdi var. Bülent Ecevit olsaydı. yaşasaydı Cumhur İttifakı’nda olurdu.”terimleri kullandı.

6’lı masayı eleştiren Aksakal, “Bizim için Kürt sorunu yok. Kürt sadece Diyarbakır’da mı yaşıyor? İstanbul’da Kürt sorunu mu var? Neden Diyarbakır’da var? Bu emperyalist Türkiye’yi bölme projesidir.” . HDP çıksın da PKK taraf olsun.” Terör örgütüdür. Türklüğün anayasadan çıkarılmasını öneren bir tablo var” dedi.

Aksakal’ın açıklamaları, DSP kurucusu Ecevit’in CHP’den neden ayrıldığını da gündeme getirdi.

ECEVİT CHP’DEN NEDEN ÇIKTI?

25 Temmuz 2004’te DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit siyasi hayatına son verirken Kemal Derviş ve CHP’yi eleştirerek hükümeti uyarmıştı.

Mustafa Özbek Spor Salonu’nda düzenlenen 6. Olağan Kongre’de “veda konuşması” yapan Ecevit, kendisinin ve Türkiye’nin son yarım asırlık siyasi hayatını özetleyen bir konuşma yaptı.

Atatürk’ün hakkının verilmesi gerektiğini ifade eden Ecevit, şunları söyledi:

“Geçmişte o partinin kuruluşunda emeği geçen bir partimiz, sanki Atatürk’ün kendi malıymış, Atatürk’ün başlattığı devrimlerin anahtarı ondaymış gibi davranıyor. O zaman insanları kendilerine yabancılaştırırlar. Kim bizden daha Atatürkçü, kim bizden daha devrimci? Ama Atatürk’ü anlayarak onun isteklerini herkesten daha iyi yerine getiriyoruz. Keşke eski partim CHP de bu konuyu gereği gibi değerlendirse.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu