Ekonomi

Doğal gaz dağıtım ve satış hizmetlerine ilişkin düzenleme

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Serbest Bölgeler Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik ile serbest bölge kurucu ve işletmecilerinin doğal gaz dağıtım ve satış faaliyetleri düzenlendi.

Buna göre, doğal gaz faaliyetlerinin bölge kurucuları ve işletmecileri tarafından yürütüldüğü serbest bölgelerde, bölgenin mevcut durumu ve potansiyel gelişimi dikkate alınarak doğal gaz şebekesi projelendirilecek, inşa edilecek, genişletilecek ve güzelleştirilecek.

İmalat ve hizmet belgesi sahiplerine serbest bölge doğal gaz şebekesi ve ilgili tesislerin fizibilite, etüt, proje, danışmanlık, kontrollük, muayene, imalat, servis, bakım ve onarım hizmetleri verilecektir. Sertifika sahiplerinden alınan bu hizmetlerin bedelleri bölge kurucuları ve işletmecileri tarafından kullanıcılara yansıtılmayacaktır.

Bölge kurucuları ve işletmecileri tarafından kullanıcılara yapılan doğalgaz satışlarında birim doğalgaz alım fiyatına fiyat eklenemez, faturaya isim eklenemez. altında Fiyat yansıtılmayacaktır. Ancak yüzde 10’u geçmemek kaydıyla hizmet tarifesinde belirlenen oranlara göre kullanıcının tüketim bedeli üzerinden hesaplanacak ücret, bölge kurucusu ve işletmecisi tarafından kullanıcılardan ayrıca tahsil edilebilecek.

Bölge kurucuları ve işletmecilerinin serbest bölgelerde yürütecekleri doğalgaz faaliyetlerine ilişkin diğer usul ve esaslar genelgeyle belirlenecek.

kepsutajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu