Ekonomi

DLocal hisseleri 1. çeyrek kazançlarının beklentileri karşılayamaması nedeniyle %17 düştü

MONTEVIDEO – Teknoloji öncelikli önemli bir ödeme platformu olan DLocal Limited’in (NASDAQ:DLO) hisseleri, Wall Street beklentilerinin altında kalan ilk çeyrek mali raporunun ardından %17 düştü.

Şirket, 0,12 dolarlık analist konsensüsünün önemli ölçüde altında, 0,06 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) bildirdi. Çeyrek geliri de 190,1 milyon $’lık beklentiye kıyasla 184,4 milyon $ ile beklentilerin altında kaldı.

DLocal’ın Toplam Ödeme Hacmi (TPV) yıldan yıla (YoY) %49’luk güçlü bir artış göstererek 5,3 milyar dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Ancak bu etkileyici büyüme beklenen kârlılığa dönüşmedi ve şirketin düzeltilmiş FAVÖK’ü bir önceki yıla göre %19 azalarak 37 milyon dolara geriledi. Yıllık %34’lük gelir artışı, çeyrekten çeyreğe %2’lik düşüşün gölgesinde kaldı ve brüt kâr yıllık bazda %2’lik mütevazı bir artış gösterirken çeyrek bazda %10’luk bir düşüş yaşadı.

Şirketin finansal performansı, büyük bir tüccarın ücretleri yeniden müzakere etmesi ve DLocal’ın kademeli fiyatlandırma şemasında yeni bir seviyeye ulaşması, ürün karmasının daha düşük para kazandıran ödeme hacimlerine doğru kayması ve geciken tüccar lansmanları gibi çeşitli faktörlerden etkilendi. E-ticaret ve reklamcılık gibi temel ödeme dikeylerindeki mevsimsel zayıflık da karışık sonuçlara katkıda bulundu.

Hayal kırıklığı yaratan çeyreğe rağmen, CEO Pedro Arnt şirketin uzun vadeli beklentileri konusunda iyimserliğini koruyor, operasyonel yatırımlarının stratejik niteliğini vurguluyor ve şirketin brüt kârda toparlanma yeteneğine olan güvenini ifade ediyor. DLocal bu çeyreği 320 milyon dolarlık güçlü bir likidite pozisyonuyla tamamladı ve bu da 200 milyon dolara kadar yeni bir hisse geri alım programının yetkilendirilmesine yol açtı.

Şirketin Brezilya ve Meksika gibi kilit pazarlardaki performansı, bu bölgelerdeki gelirin sırasıyla %89 ve %50 oranında artmasıyla öne çıktı. Bununla birlikte, genel brüt kâr marjı, daha yüksek ödeme hacimlerine doğru bir kaymayı ve yukarıda bahsedilen fiyatlandırma yeniden müzakeresini yansıtarak, bir önceki yılın ilk çeyreğindeki %45 seviyesinden %34’e geriledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

turgutluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu