Ekonomi

Destek her alanda devam etmeli

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan ÜNVERDİ:

Depremin ardından İskenderun Limanı’nda çıkan yangının ardından Mersin Limanı’nda yoğunluk sürüyor. Bu durum şehrimizin yanı sıra bölgemizin dış ticaretinde de büyük aksamalara neden oluyor. Bölgemizin toparlanması için hem finansmanın hem de teşvik ve takviyelerin devam etmesi gerekiyor.

Hazırladığımız raporlarla analizlerde aktif rol oynadık.

Fabrikalarımızın yıkılması ve makine parkurlarımızın hasar görmesi nedeniyle üretimin durduğu bir dönemde, bölgede yaşanan harika koşullar karşısında normal hayata dönmek ve ekonomik sürdürülebilirliği sağlamak adına; Biz sanayiciler olarak yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmek için sanayimizin, ticaretimizin, ihracatımızın ve her şeyden önemlisi istihdamımızın sürekliliğini ön planda tuttuk.

İş dünyasından gelen talepler doğrultusunda üzerimize düşeni en uygun şekilde yapmak adına firmalarımızla şube bazlı toplantılar yaparak hazırladığımız raporların analizinde aktif rol aldık ve bunları ilgili Bakanlıklara ilettik. , kurumları ve üst kuruluşumuz TOBB. Kamuoyunun gösterdiği zorlayıcı sebep kapsamında bölgemize yönelik teşvik, takviye ve kolaylaştırıcı adımlar atıldı. Bu anlamda bu bir yıllık süreçte önemli ilerlemeler kaydettik.

İstihdam teşvik edilmeli

Deprem nedeniyle başka şehirlere göç, bölgemizde önemli iş kayıplarına neden oldu. Bu bağlamda bölge ekonomisinin toparlanmasına katkı sağlamak amacıyla, ‘Tedarikçim Depremdendir’ kapsamında özellikle büyük ölçekli firmaları deprem bölgesindeki firmalardan hammadde ve yarı mamul tedarik etmeye davet ediyoruz. TOBB’dan Bölge kampanyası.

Yurt dışından alım heyetlerinin alıcı kanalları aracılığıyla bu bölgeye yönlendirilmesi ve firmalarla buluşturulması, bölge ekonomisinin ve ticaretinin canlanmasına da değerli katkı sağlayacaktır. Depremden sonra üretim kapasitelerimiz azaldı. Vergi yükünün azaltılması ve kaybettiğimiz iş gücünün telafisi için istihdamın teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada sanayimizin ihtiyacı olan orta kadro ve teknik elemanların yetiştirilmesi için mesleki eğitim konusuna ağırlık vermeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu