Sağlık

Çocuklarda Ağız Kokusuna Dikkat!

Çocuklarda Ağız Kokusuna Dikkat! Erişkinlerde bilinen “Sinüzit” hastalığı çocuklardaYaygın ve değerli bir hastalıktır.

Sinüs enfeksiyonu

Ancak birden çok kez gözden kaçabilir ve ihmal edilebilir. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Bahadır Baykal, çocuklarda sinüzit hakkında değerli bilgiler verdi. Yüz kemiklerinin ortasında yer alan hava boşluklarının (sinüslerin) iltihaplanması ile ortaya çıkan enfeksiyona ‘sinüzit’ denir. Akut ve kronik (kronik) olmak üzere iki tip sinüzit vardır. Akut sinüzitte; burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, göz çevresinde ağrı, yüz veya öne eğilmekle artan baş ağrısı ve ateş belirtileri bulunabilir. Kronik sinüzitte koyu renkli burun akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve yerleşmiş bir baş ağrısı bu belirtilerden daha sık görülür. Üç aydan uzun süren bir sinüzit, kronikleştiği anlamına gelir.”

Kırmızı Şarap Kalp Dostu Değil mi?

Op.Dr.Bahadır Baykal, “Burun tıkanıklığı yaşayan kişiler risk altındadır. Burun kemiği eğri ya da kırıksa, burun etleri çok büyükse, poliplerin varlığı kişiyi sinüzite daha yatkın hale getirir. Alerjisi olan kişilerde sinüzite de sık rastlanır. Bir kişide bir soğuk algınlığı veya grip bir haftadan uzun sürerse, bu büyük olasılıkla sinüzittir. Uçak yolculuğunu kesinlikle önermiyoruz, özellikle hafif soğuk algınlığı olduğunda bu formda basınç değişikliklerine neden olan durumlar sinüzit gelişimini kolaylaştırıyor. Sigara içmeyi kolaylaştıran bir faktördür.

Çocuklarda Sinüzit Olabilir

Çocuklarda sinüzit olabilir. Belirtiler çocuğun yaşına göre değişmekle birlikte 5 yaş altı çocuklarda daha az baş ağrısı görmekteyiz. Daha büyük çocuklarda sinüzitte baş ağrısı daha sık görülür. Özellikle gece öksürüğü, burun akıntısı ve ağız kokusu olan çocuklarda 10 günden uzun süren burun akıntısı varsa sinüzit ihtimali düşünülmelidir. Öksürüğün yanı sıra sarı ve yeşil burun akıntısı da olur. Sinüzitte burun akıntısına bağlı olarak ağız kokusu olabilir. Kişi genellikle dilinde pas tadı olduğunu düşünür ve karşıdaki bunu söylemezse ağız kokusunu fark etmez.

Sinüzit Tedavisinde İlk Seçenek İlaç Tedavisidir

Sinüzit tedavisinde ilk tercih ilaç tedavisidir. Bu amaçla antibiyotikler, burun akıntısını ve burun içindeki dokuların şişmesini azaltan ilaçlar (dekonjestanlar) ile üst solunum yollarını temizleyen ve buradaki koyu renkli salgıları azaltan ilaçlar birlikte kullanılır. İltihabın göze yayıldığı ve geliştiğinde göze önemli zararlar verebileceği unutulmamalıdır. Bu durumda çocuğunuzu mutlaka hemen KBB doktoruna götürmelisiniz. Bu yetişkinler için geçerlidir. 7 günden fazla süren koyu renkli burun akıntısı, yüksek ateşi ve şiddetli baş ağrısı olan hastalarda 10-14 gün antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Baykal, “Akut sinüzitte komplikasyon gelişmediği sürece nadiren operasyona ihtiyaç duyulur. Kişi uzun süreli ilaç tedavisinden fayda görmemiş ve sinüzit kronikleşmiş ise alternatif bir sistem olarak cerrahi düşünülmelidir. Tomografi ile kronik sinüziti değerlendirilen hastada burun kemiği eğriliği, konka büyümesi veya polipi varsa sinüzit ile birlikte tedavi edilmelidir. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu