Haber

Bursa Veteriner Hekimler Odası, başıboş köpek düzenlemesine karşı çıktı: Ötanazi yapmayacağız

ANKA

Sokaklarda ölümlere ve ciddi yaralanmalara yol açan başıboş köpeklerle ilgili yapılması planlanan düzenleme Hekimler Odası’nı rahatsız etti.

Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılacak değişiklikle sahipsiz köpeklerin ‘uyutulması’ planlanıyor. Oda Başkanı Melike Baysal, veterinerler olarak yasaya rağmen, bu işlemi yerine getirmeyeceklerini söyledi.

Basın açıklaması yapan Baysal, ölüm saçan köpeklerin uyutulmasının “evrensel değerlerle bağdaşmadığını” savundu.

Bursa veterinerleri karşı çıktı

Baysal, “Barınaklara toplanan hayvanların sahiplendirilmeye çalışılması, 30 gün sonra sahiplenilmeyenlerin ise ötanazi yapılarak öldürülmesi gündeme getirilmektedir.” derken, bunun 2004 yılı öncesinde sokaklarda yapılan itlaflardan hiçbir farkı olmadığını iddia etti.

“Yasa çıksa da ötanazi yapmayacağız”

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı, düzenlemeye karşı çıktığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Veteriner hekimler olarak bizler bu yasa çıksa da ötanazi yapmayacağız. Önerilen bu yöntem sanıldığının aksine maliyet açısından da avantajlı değildir.

Hayvana ötanazi yapılmadan önce uygulanacak prosedürler ile birlikte kısırlaştırmadan daha maliyetli ve zorludur.

Düzenlemeyi istemiyorlar: Kabul edilemez

Veteriner hekimler olarak sahipsiz hayvanların itlafına sebep olacak her türlü uygulamanın karşısında olduğumuzu, bu uygulamaların hayvan refahı açısından kabul edilemez olduğunu kamuoyu ile paylaşma zorunluluğu hissediyoruz.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (WOAH), evcilleştirilmiş bir tür olan köpeklerin topluma bağımlı olduğunu, sahipsiz oldukları durumlarda dahi sağlık ve refahlarını sağlamanın etik bir sorumluluk olduğunu hatırlatmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu