Teknoloji

Ay’ın Güney Kutbu’na Hakimiyet Yarışı Başladı: Rusya, 47 Yıl Sonra Ay’a İlk Görevini Gerçekleştirdi!

Dünya yeni bir uzay yarışına girdi. Çin, ABD, Rusya ve şimdi Hindistan Bu sefer sadece Ay’a ayak basmayı değil, bilim kurgu filmlerini gerçeğe dönüştürecek şekilde burada bir üs kurmayı da hayal ediyor. Bugün bu aktörlerden biri somut olarak yarışa dahil oluyor.

Rusya, 1976’dan beri Ay’ın yüzeyine ulaşmayı amaçlayan ilk görevine yeşil ışık yaktı. Luna 25 görevi, Soyuz 2.1v roketi ve Luna 25 uzay aracının fırlatılmasıyla başladı. uzay aracı 21 Ağustos’ta Ay’a inmesi planlanıyor.

Luna 25 uzay aracı Ay’da ne yapacak?

Paylaşılan bilgilere göre Luna 25, Ay’ın güney kutbunda bir operasyon gerçekleştirecek. Bu bölge son dönemde tüm ülkelerin odaklandığı ve misyon planladığı bir bölge haline geldi. Çünkü Ay’ın bu bölümünde, güneş ışığından uzak yerlerdebuz izleri bulundu.

1.8 tonluk uzay aracı ve ay yüzeyi 15 santimetreden fazla değilderinliklerden kaya örnekleri toplayacak.

Aynı bölgede geçen ay Hindistan’da da bir uzay aracı fırlatılmıştı. Chandrayaan-3 adlı uzay aracı 23 Ağustos’ta Ay’a inmesi bekleniyor.

Henüz hiçbir ülke Ay’ın güney kutbuna inmedi:

Dört büyük ülkenin yanı sıra Japonya ve Avrupa Birliği de Ay’ın güney kutbuna misyonlarını başlattı. Ancak hiçbir ülke şu anda iniş yaparak başarılı bir görev başaramadı. Hindistan’ın Chandrayaan-2 misyonu ve İsrail’in diğer misyonu 2019’da başarısız olurken, Japonya’nın misyonu geçen yıl başarısız oldu.

niziphaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu