Haber

ABD, Ukrayna’nın Kuzey Akım boru hattına saldırmayı planladığına dair istihbarat aldı

ABD merkezli Washington Post gazetesi, Kuzey Akım boru hattına düzenlenen saldırıdan 3 ay önce ABD’nin Ukrayna’nın boru sınırına saldırmayı planladığına dair istihbarat aldığını iddia etti.

ABD merkezli Washington Post gazetesi, geçen yıl 26 Eylül’de Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarına düzenlenen saldırıyla ilgili ilginç bir iddiada bulunmuştu. Haberde, internete sızan gizli belgelere dayanılarak ABD’nin Ukrayna’nın Kuzey Akım boru hattına saldırı planladığına dair istihbarat aldığı, saldırıdan 3 ay önce ABD’nin detaylı bir saldırı planına ilişkin istihbarat aldığı belirtildi. Kuzey Akım boru hattı üzerinde.

Haberde, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) geçen yıl Haziran ayında bir Avrupa casus teşkilatı aracılığıyla Ukrayna özel harekât güçlerinden oluşan altı kişilik bir ekibin doğal gaz taşıyan Kuzey Akım boru hattına saldırı planladığını öğrendiği belirtildi. Rusya’dan Almanya’ya gaz.

Söz konusu istihbarat belgesi Discord üzerinden paylaşıldı.

Söz konusu Avrupa istihbarat raporları, geçtiğimiz günlerde hassas belgeleri sızdırmaktan tutuklanan Ulusal Hava Muhafızları üyesi Jack Teixeira tarafından sosyal medya platformu Discord’da paylaşılmıştı. Washington Post, Teixeira’nın bu belgenin bir kopyasını Discord’daki bir arkadaşından aldığını duyurdu.

Avrupa ülkeleri istihbarat raporundan haberdardı

İstihbarat raporunun Ukrayna’daki bir şahıstan elde edilen bilgilere dayandığı belirtilen haberde, CIA’in söz konusu raporu geçen yıl haziran ayında Almanya ve diğer Avrupa ülkeleriyle paylaştığı belirtilmişti.

Raporda, istihbarat raporunun makul detayları, operatör sayısını ve baskın prosedürlerini içerdiği açıklandı.

The Washington Post’un haberinde, Avrupa ülkesinin, hükümet yetkililerinin talebi üzerine, kaynaklara ve operasyonlara yönelik riskleri gerekçe göstererek, adını ve şüpheli planın bazı kısımlarını saklamayı kabul ettiğini belirtti.

Ukraynalı kümenin saldırı düzenlediği iddia edildi.

ABD merkezli New York Times gazetesi, 7 Mart’ta yayımladığı haberde, ABD’li yetkililer tarafından incelenen yeni bir istihbaratta, Kuzey Akım Boru Hattı sınırlarına yönelik sabotajın muhtemelen Ukrayna yanlısı bir grup tarafından düzenlendiğini ileri sürdü. Raporda, ABD’li yetkililerin Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy veya üst düzey yardımcılarının sabotajda yer aldığına veya faillerin herhangi bir Ukrayna hükümet yetkilisinin emriyle hareket ettiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirttiği belirtildi.

Nord Stream Boat hatlarına saldırı

26 Eylül 2022 tarihinde Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında 4 noktada patlamalar sonucu gaz sızıntıları meydana geldi. Almanya, Danimarka ve İsveç olayla ilgili daha fazla soruşturma başlattı. İsveç, ABD ve NATO olayı sabotaj olarak ilan etti. Sabotajın kim tarafından ve kimler tarafından düzenlendiği henüz bilinmiyor. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu