Yaşam

800 yıldır sessiz kalan yanardağ uyanmak üzere: İzlanda’da olağanüstü hal ilan edildi, bölge tamamen boşaltıldı

İzlanda’nın Fagradalsfjall YanardağıEn azından son haftalarda 20 bin Depremin duyulmasının ardından bölgede olağanüstü hal ilan edildi. Güneybatıdaki yetkililer Grindavik Kasabada yaşayan binlerce kişiye tedbir amacıyla bölgeyi boşaltma talimatı verdi. En az 800 yıldır sessiz kaldığı sanılan yanardağDeprem nedeniyle yeniden faaliyete geçme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

İzlanda Meteoroloji Ajansı, yanardağ akışı magma yeraltına doğru hareket ederve yerleşimlerin bulunduğu bölgede yüzeye çıkması. endişeli olduklarını bildirdi. Sismik faaliyetlerin artması nedeniyle bölgede yakından tanınan göl, ziyarete kapatıldı.

Yerel yönetim, bunun ‘acil durum’ olduğunu belirterek halkı ılımlı bir şekilde bölgeyi terk etmeye davet etti. ölçüsüz bir uyarı ‘ belirtti. Bölgeye giden yollar da trafiğe kapatılarak, gruplara çıkış görevi verildi.

İzlanda dünyadaki en yoğun jeolojik aktiviteye sahip yerlerden biridir ve yaklaşık olarak 30 aktif yanardağ alanı gecerli. Temmuz ayında Fagradalsfjall bölgesinde meydana gelen patlamaların ardından çok sayıda turist İzlanda’yaakın etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu