Haber

37 ilde tiktok operasyonu: 120 gözaltı! Fenomenler de var

Siber Kabahatlerle Başa Çıkan İstanbullu gruplar, sosyal medya platformu TikTok üzerinden sanal para ticareti ile kara para aklayan ağa operasyon düzenledi.

Yayınevlerine para gönderen hesapları inceleyen ekipler, para gönderen kişiler ile yayıncıların anlaştığını belirledi.

Para göndermek için kullanılan kredi kartlarının çalıntı ya da kopyalandığını belirleyen gruplar, yayıncı ve para gönderenlerin 4 binden fazla banka hesap hareketini inceledi.

Yapılan araştırmalarda bu hesaplara 1.2 milyar liralık bir akış olduğu belirlendi.
Gruplar, zanlıların TikTok üzerinden “Jeton” adlı sanal parayı alabildiğini ve daha sonra bu tek seferlik jetonu iade edebildiklerini ancak aldıkları jetonu sadece uzlaştıkları fenomene ve fenomene gönderdiklerini tespit etti. parayı önceden belirlenen hesaplara aktardı.

TikTok fenomenden jetonu iade etmesi için parayı istediğinde influencerlar bu parayı harcadıklarını ve iade edemeyeceklerini belirtince Tiktok bu iadeleri kendi hesabından yaptı.

Polis, anlaşmalı şahısların arasında para akışının bozulduğunu ve Tiktok’ta 1.2 milyar liranın çöpe atıldığını tespit edince, söz konusu zanlılara operasyon düzenledi.

İstanbul merkezli 37 ilde 215 zanlıya yönelik eş zamanlı yürütülen operasyonda aralarında fenomenlerin de bulunduğu 120 zanlı gözaltına alındı.

32 daire, 9 arsa, 6 işyeri ve 1 villa, 38 araba, 14 şirkette pay sahibi, 1700 banka hesabı ve kripto varlık hesabı, 82 bin lira, 17 bin 300 dolar ve 6 bin 650 avro, 2 ruhsatsız silah şüpheliler , 1 kurusıkı tabanca ve 93 adet fişek, bir ölçü uyuşturucu ve uyarıcı madde ile çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.

guzelyurt-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu